Pratisyen Hekimlik Derneği

 Pratisyen Hekimlik Derneği Avrupa Pratisyenler Birliği "UEMO" üyesidir.

 
 
HABER ÖZETİ;
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılı bütçe görüşmeleri başladı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bakanlığının 2014 yılı Bütçe sunumunu yaptı. Sunumun ardından milletvekilleri bakanlık bütçesi ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Bütçe üzerine görüşlerin dile getirilmesinin ardından Müezzinoğlu milletvekillerinin sorularını cevapladı;
 
Aile hekimlerinin yüzde 95’inin pratisyen hekim olduğunu belirten Müezzinoğlu, “Pratisyen hekimlerimizin sağlık hizmetindeki verimliliği ile bugün ki verimliliği arasında bir fark diyorsak ona katılmam. Biz pratisyen hekim olarak hiç kale alınmayan yaklaşık 20 bin arkadaşımızı bugün toplumumuzun insanı ile birebir muhatap olur hale getirdik.

Sorunlar var mı var yarın olacak mı yine olacak ama 5 yıl öncesine göre bir dinamizmin bir alt yapısı kuruldu. İdeali bir hekime 2 binin altında hastayı muhataplık hale getirmek şuan rakam 4 bin. Bizim aile hekimimizin 40 bin olması gerekiyor. Peki uzman sayımız ne, bin 200. Yıllık uzman yetiştirme sayımız 600’lerde. Hekimlerin yüzde 95’e pratisyen bunlar aile hekimliğinde önümüzdeki 15 yıl var olacaklar.

Bunların uzaktan eğitimle klinik eğitimlerini klinikte alarak 6 yıl sonra uzman olmaları bugün ki bilgi standartlarına ilave yüzde 40’lık bir etki katacak. Onları daha ileri bir bakış açısına ulaştırmayı uzaktan eğitimle 6- 7 yılda uzmanlık verilmesi önemli. Biz vermeyeceğiz uzmanlığı üniversiteler, fakülteler ve aile hekimliği alanları verecek. Standartlarının yükseltiliyor olması önemli.” açıklamasında bulundu.
 
Kaynak:
Kongre Duyurusu

21. Pratisyen Hekimlik Kongresi

08-11 Kasım 2018

Grand Boğaziçi Hotel

HATAY

 www.pratisyen2018.org

İletişim: phd1998@gmail.com


  Dr. Ersin ARSLAN

Dr. Ersin ASLAN

 Kırgınız, öfkeliyiz, yastayız.


  
 

 

Bu Sayfayı Paylaş
Facebook

 

Genel Pratisyenlik Meslek Eğitimi Kitabı